Jemný úvod do systému UNIX

  • Jemný úvod do systému UNIX

Deprimuje Vás několik polic plných anglických manuálů k systému UNIX? Nebo se naopak dodavatel vašeho systému domníval, že manuály nepotřebujete vůbec? V obou těchto případech vám může pomoci příručka "Jemný úvod do systému UNIX".
Úvodní kapitoly této příručky jsou určeny začínajícím uživatelům a je v nich popsána základní práce se systémem. Další kapitoly jsou věnovány jednotlivým kategoriím příkazů a textovým editorům GNU Emacs a vi. V posledních kapitolách mohou najít zajímavé informace i pokročilí uživatelé - je zde popsána tvorba příkazových souborů a využití některých programátorských nástrojů. Závěrečná kapitola stručně popisuje, jak systémy UNIX pracují.


Autor Lukáš Petrlík (*1969) pracuje jako asistent na katedře informatiky a výpočetní techniky Západočeské univerzity v Plzni. Vyučuje předměty související s operačními systémy a počítačovými sítěmi. Je systémovým administrátorem několika počítačů katedry. Vysokou úroveň této knihy ocenila redakce časopisu Chip oceněním CHIP TIP.

Recenze:

Zdroj: CHIP, 3/1996, str. 164
Autor recenze: Tomáš Rosa

S jistým nadhledem můžeme knihu rozdělit do čtyř částí. První z nich představuje úvod do Unixu. Zde se čtenář seznamuje s tím, jak se do tohoto systému přilhašuje, jaké jsou základní možnosti práce se soubory a jak je na souborový systém jako takový v Unixu nahlíženo. Poslední kapitola z této části se zabývá způsobem práce a koncepcí interpretu příkazů (shellu). Stejně jako v pozdějších kapitolách tak i zde je vše popisováno z pohledu Bourne Shellu (sh) a interpretů od něho odvozených (ksh, bash atd.).
Druhá část knihy je věnována pokročilejším uživatelským operacím, zejména zpracování textů, přesněji řečeno textovým souborům. Zde se čtenář dozví zejména o způsobu používání nejrůznějších filtrů (grep, awk, editor sed, apod.) či o tom, jaké možnosti mu poskytuje editor Emacs. Stranou pozornosti nezůstává samozřejmě ani starý známý editor vi. Zbylé „netextově" orientované kapitoly této části se týkají práce v sítích a údržby uživatelského konta (kvóty, pakovací a archivační programy). V případě výše zmíněných sítí se vše točí zejména kolem služeb mail, telnet a ftp.
Třetí část se zaměřuje na programování v prostředí shellu - na tvoření skriptů. Ačkoliv coby zapřisáhlý „céčkař" tento způsob programování zrovna „nebaštím", musím uznat, že výklad zde uvedený je jeden z nejlepších, jaký jsem kdy četl. A to i přesto, že se opět týká výhradně shellů odvozených od platformy Bourne Shell.
Poslední část knihy je laděna už poněkud více systémově. První ze dvou kapitol zde obsažených se týká překladu, ladění a údržby zdrojových textů programů v jazyce C. Druhá kapitola pak nabízí letmý úvod do vlastních útrob systému U nix. Zde se čtenář dozví, jak tento systém zachází s procesy, jak vypadá správa paměti, jak je implementován systém souborů a v neposlední řadě i jaké jsou možnosti meziprocesové komunikace (zde z pohledu IPC systému V).
Celkově můžeme o knize říci, že se v ní dostává čtenáři do rukou nejen jemný, ale zároveň i „bytelný" úvod do jednoho z nejlepších systémů, jaký byl kdy vytvořen. I přes poměrně malý stránkový rozsah a formát (5) celé knihy je zde popsáno opravdu téměř vše, co začínající uživatel potřebuje o tomto systému znat.
Na úplný závěr snad jen poznámka, že výše zmíněné dělení knihy na čtyři části je ryze fiktivní a zvolil jsem je kvůli snazšímu popisu. Samotná kniha takové dělení neobsahuje.

Specifikace

Vlastnosti knihy
Vydání Dotisk 1. vydání
Rozměry A5
Počet stran 192
Vazba brožovaná

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý
  • 320 Kč